Vai var dabūt labu darbu bez augstākās izglītības?

Mūsdienās, mēs bieži vien no apkārtējiem dzirdam, ka lai sameklētu labu darbu, visur ir vajadzīgi cilvēki ar augstāko izglītību un ja tādas izglītības nav, tad par labu darbu sapņot nav ko, ka vajag censties kaut kādā veidā iegūt augstāko izglītību, vai arī turpināt strādāt par niecīgu samaksu.

Vai tas tik tiešām tā arī ir? Ko tādu mums sniedz augstākā izglītība, ja mēs, bez tās, esam nolemti strādāt tikai slikti apmaksātu darbu?

Tādi apgalvojumi, izskatās pēc stereotipiem, bet no kurienes tādi ir ņēmušies? No sludinājumiem avīzēs, interneta tīklos, no tām vietām, kur tiek publicēti un izvietoti darba sludinājumi. Cilvēks sameklē darba sludinājumos viņam vajadzīgo darba sludinājumu, kurš pilnībā apmierina visas viņa vajadzības un tālāk iepazīstas ar prasībām iespējamajiem kandidātiem un kā, bieži vien pie mums ir pieņemts, viena no galvenajām prasībām – augstākā izglītība! Gandrīz katrā darba sludinājumā, kur tiek piedāvāta kaut mazliet augstāka darba samaksa, ir tāda prasība.

Reizēm, ir ļoti dīvaini un nesaprotami, kāpēc kādā no profesijām ir vajadzīga augstākā izglītība (šobrīd nav runa par ārstiem, programmētājiem, arhitektiem un tamlīdzīgām profesijām, jo viņiem augstākā izglītība ir pašiem par sevi saprotama un kādreiz ir nevis viena, bet pat vairākas augstākās izglītības). Tagad runa iet par tādām profesijām, kā piemēram, tirdzniecības zāles administrators, veikala pārvaldnieks u. t. t., šīm profesijām ir specifisks novirziens , kur augstākā izglītība, nu ne vienmēr, ir vajadzīga.

Kas patiesībā aiz tā visa slēpjas – darba devējam gribas pieņemt darbā kārtīgu un atbildīgu darbinieku, kurš ieraugot datoru nezaudēs samaņu un varēs kulturāli un saprotami izteikties savā dzimtajā valodā. Tas arī viss! Augstākās izglītības pieprasīšana, nav nekas cits, kā vienkārša, neizglītotu darbinieku un vienkārši bezjēdzīgu cilvēku atbaidīšana.

Spriediet paši, ja firma ir ar mieru maksāt vairāk nekā pārējās firmas, cik tad cilvēku gribēs šajā firmā iekārtoties darbā? Bet cik no visiem pretendentiem ir tādu, kuriem patīk slinkumu lāpīt, kuri ir negodīgi, nelaimīgi, stulbi, dzērāji, bezatbildīgi? Tieši tādēļ, lai atbrīvotos no šī kontingenta, darba devējs, bieži vien raksta, ka viņam ir vajadzīgi darbinieki ar augstāko izglītību, kaut gan īstenībā viņam ir vajadzīgi uzticami darbinieki, kuri atnāks un godīgi strādās, nopelnīs sev algu, nevis meklēs izdevīgu iemeslu lāpīt slinkumu.

Tāpēc, gribas atkārtot, ka tik tiešām ir tādi amati, kur bez augstākās izglītības strādāt nedrīkst un to arī neviens nepieļaus, bet paņemiet rokās avīzi vai arī ieejiet internetā, darba sludinājumu portālos un paskatieties, vai ir daudz tādu vakanču? Desmit, divdesmit, varbūt vairāk, bet visas pārējās?
Lai iekārtotos darbā, var pamēģināt izmantot arī šādu metodi: izvēlieties kādu no darba devēju sludinājumiem, kuru viena no prasībām ir augstākā izglītība, bet kura pēc jūsu domām, šajā amatā nav obligāta un bez tās var mierīgi iztikt un pazvaniet uz turieni, uzdodiet visus jautājumus par darbu, kuri jūs interesē un tad pajautājiet, cik svarīga šajā amatā ir augstākā izglītība? Nav brīnuma, ka atbilde jūs patīkami pārsteigs.